Krztusiec jest wysoce zaraźliwą infekcją dróg oddechowych. U wielu osób charakteryzuje się silnym, rwącym kaszlem, po którym następuje piskliwy oddech.
Zanim opracowano szczepionkę, krztusiec był uważany za chorobę wieku dziecięcego. Obecnie krztusiec dotyka przede wszystkim dzieci zbyt małe, aby ukończyć pełny cykl szczepień oraz nastolatków i dorosłych, których odporność zanikła.
Zgony związane z krztuścem są rzadkie, ale najczęściej występują u niemowląt. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży – i inne osoby, które będą miały bliski kontakt z niemowlęciem – zostały zaszczepione przeciwko krztuścowi.
Objawy
Po zakażeniu krztuścem pojawienie się oznak i objawów zajmuje około siedmiu do 10 dni, chociaż czasami może to potrwać dłużej. Na początku zwykle są łagodne i przypominają przeziębienie:
- Katar
- Przekrwienie błony śluzowej nosa
- Czerwone, łzawiące oczy
- Gorączka
- Kaszel
Po tygodniu lub dwóch objawy i objawy nasilają się. Gęsty śluz gromadzi się w drogach oddechowych, powodując niekontrolowany kaszel.
Ciężkie i długotrwałe napady kaszlu mogą:
- powodować wymioty
- prowadzić do zmiany zabarwienia twarzy (czerwonej lub niebieskiej)
- prowadzić do skrajnego zmęczenia
Czasami uporczywy kaszel jest jedyną oznaką, że nastolatek lub dorosły ma krztusiec.
Niemowlęta mogą w ogóle nie kaszleć. Zamiast tego mogą mieć trudności z oddychaniem, a nawet tymczasowo przestać oddychać.
Powikłania
Nastolatki i dorośli często bez problemu wracają do zdrowia po krztuścu. Kiedy pojawiają się powikłania, są to zwykle skutki uboczne forsownego kaszlu, takie jak:
- Posiniaczone lub popękane żebra
- Przepukliny brzuszne
- Pęknięte naczynia krwionośne na skórze lub białka oczu
U niemowląt – zwłaszcza tych poniżej 6 miesiąca życia – powikłania krztuśca są cięższe i mogą obejmować:
- Zapalenie płuc
- Spowolniony lub zatrzymany oddech
- Odwodnienie lub utrata masy ciała z powodu trudności w karmieniu
- Uszkodzenie mózgu
Ponieważ niemowlęta i małe dzieci są najbardziej narażone na powikłania związane z krztuścem, częściej wymagają leczenia w szpitalu. Powikłania mogą zagrażać życiu niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy.
Profilaktyka
Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi jest szczepionka przeciwko krztuścowi, którą lekarze często podają w połączeniu ze szczepionkami przeciwko dwóm innym poważnym chorobom – błonicy i tężcowi. Lekarze zalecają rozpoczęcie szczepień w okresie niemowlęcym.
Szczepionka składa się z serii pięciu dawek, zwykle podawanych dzieciom w wieku:
- 2 miesięcy
- 4 miesięcy
- 5-6 miesięcy
- 16 do 18 miesięcy
- 6 lat i 14 lat (dawki przypominające).
Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka krztusiec, wykonaj pewny test PCR.
Wykonaj test na krztusiec metodą PCR. Materiałem do badania jest wymaz z nosogardzieli lub plwocina. Zamów badania, otrzymasz zestaw do pobrania materiału oraz instrukcję. Wynik otrzymasz w ciągu 2-5 dni.